## 1. A pineapple costs Rs. 7 each. A watermelon costs Rs. 5 each. X spends Rs. 38 on these fruits. The number of pineapples purchased is

### Answer:

### Explanation:

Without knowing the total number of fruits or the ratio of pineapples to watermelons purchased, the data is inadequate to determine the number of pineapples.

## 2. If 5 apples cost $10, how much would 12 apples cost?

### Answer:

### Explanation:

Cost of one apple = $10/5 = $2. So, cost of 12 apples = 12 × $2 = $24.

## 3. A car travels 60 km in 1 hour 20 minutes. What is its average speed in km/hr?

### Answer:

### Explanation:

Total time = 1 hour 20 minutes = 1.33 hours. Average speed = Total distance/Total time = 60 km/1.33 hr = 45 km/hr.

## 4. A shirt after discount costs $80. If the discount was 20%, what was its original price?

### Answer:

### Explanation:

Let the original price be X. 20% of X = X × 20/100 = 0.2X. X – 0.2X = $80, so X = $100.

## 5. A person divides $1200 among his 3 children in the ratio 2:3:4. How much does the youngest child get?

### Answer:

### Explanation:

Youngest child's share = (4/9) × $1200 = $600.

## 6. If 3 pens cost $15, how many pens can be bought with $75?

### Answer:

### Explanation:

Cost of one pen = $15/3 = $5. Number of pens = $75/$5 = 15 pens.

## 7. A fruit seller had 30 apples. He sold 28 apples and then bought 17 more. How many apples does he have now?

### Answer:

### Explanation:

Apples remaining after selling = 30 – 28 = 2. Apples after buying more = 2 + 17 = 19.

## 8. In a class of 40 students, 18 are girls. What percentage of the class are boys?

### Answer:

### Explanation:

Number of boys = 40 – 18 = 22. Percentage of boys = (22/40) × 100 = 55%.

## 9. A train covers a distance of 450 km in 5 hours. What distance will it cover in 3 hours at the same speed?

### Answer:

### Explanation:

Speed of the train = 450/5 = 90 km/hr. Distance in 3 hours = 90 × 3 = 270 km.

## 10. John bought a bike for $800 and sold it for $920. What is his profit percentage?

### Answer:

### Explanation:

Profit = $920 – $800 = $120. Profit percentage = ($120/$800) × 100 = 15%.

## 11. If 4 liters of paint can cover 10 square meters, how many liters are needed to cover 25 square meters?

### Answer:

### Explanation:

Liters required for 1 square meter = 4/10. For 25 square meters = (4/10) × 25 = 10 liters.

## 12. A bag contains 7 red and 5 blue balls. What is the probability of drawing a blue ball?

### Answer:

### Explanation:

Probability = Number of favorable outcomes/Total outcomes = 5/(7+5) = 5/12 = 2/5.

## 13. If the price of a book rises from $15 to $18, what is the percentage increase?

### Answer:

### Explanation:

Increase = $18 – $15 = $3. Percentage increase = ($3/$15) × 100 = 20%.

## 14. A rectangular field is 50 meters long and 30 meters wide. What is the perimeter of the field?

### Answer:

### Explanation:

Perimeter = 2(length + width) = 2(50 + 30) = 160 meters.

## 15. If 24 workers can complete a job in 15 days, how many workers are needed to complete the job in 10 days?

### Answer:

### Explanation:

Number of worker-days = 24 × 15 = 360. Workers needed for 10 days = 360/10 = 36.

## 16. A square plot has an area of 400 square meters. What is the length of one side of the plot?

### Answer:

### Explanation:

Side length = √Area = √400 = 20 meters.

## 17. A car travels at a speed of 60 km/hr. How long will it take to travel 150 km?

### Answer:

### Explanation:

Time = Distance/Speed = 150/60 = 2.5 hours.

## 18. In a sale, a shirt is marked down by 25%. If the original price was $40, what is the sale price?

### Answer:

### Explanation:

Discount = 25% of $40 = $10. Sale price = $40 – $10 = $30.

## 19. If 8 oranges cost $4, how much do 20 oranges cost?

### Answer:

### Explanation:

Cost of one orange = $4/8. Cost of 20 oranges = ($4/8) × 20 = $10.

## 20. A rectangle's length is twice its width. If the perimeter is 60 meters, what are its dimensions?

### Answer:

### Explanation:

Let width be x. Then, length = 2x. Perimeter = 2(x + 2x) = 60. Solving gives x = 10, so length = 20.

## 21. A school has 300 students, and 55% are girls. How many boys are there?

### Answer:

### Explanation:

Number of girls = 55% of 300 = 165. Number of boys = 300 – 165 = 135.

## 22. If the cost of 7 pens is equal to 4 pencils and 1 pen costs $1.75, what is the cost of a pencil?

### Answer:

### Explanation:

Cost of 7 pens = 7 × $1.75 = $12.25. So, 4 pencils = $12.25. Cost of 1 pencil = $12.25/4 = $3.06.

## 23. A train 120 meters long passes a pole in 6 seconds. What is its speed in km/hr?

### Answer:

### Explanation:

Speed = Distance/Time = 120m/6s = 20 m/s. Converting to km/hr, 20 × 18/5 = 72 km/hr.

## 24. If 6 machines can make 6 widgets in 6 minutes, how many widgets can 12 machines make in 12 minutes?

### Answer:

### Explanation:

One machine makes one widget in 6 minutes. So, in 12 minutes, one machine will make 2 widgets. Therefore, 12 machines will make 12 × 2 = 24 widgets.

## 25. A book is sold for $40, which is a 25% profit over the cost price. What is the cost price?

### Answer:

### Explanation:

Let the cost price be X. 25% of X = X × 25/100 = 0.25X. Sale price = X + 0.25X = 1.25X = $40. Solving for X gives $32.

## 26. A bag has 4 red, 6 blue, and 5 green balls. What is the probability of drawing a green ball?

### Answer:

### Explanation:

Probability = Number of favorable outcomes/Total outcomes = 5/(4+6+5) = 5/15.

## 27. If a car travels 400 km in 5 hours, what is its average speed?

### Answer:

### Explanation:

Average speed = Total distance/Total time = 400 km/5 hr = 80 km/hr.

## 28. A rectangle is 10 cm longer than it is wide. Its perimeter is 60 cm. What are its dimensions?

### Answer:

### Explanation:

Let width be x. Length = x + 10. Perimeter = 2(x + x + 10) = 60. Solving gives x = 10, so length = 20 cm.

## 29. If a toy is sold at a profit of 20%, and the profit is $10, what was the selling price?

### Answer:

### Explanation:

Profit = 20% of cost price. Let cost price be X. 0.2X = $10. So, X = $50.

## 30. A train 200 meters long is running at a speed of 40 km/hr. How long will it take to pass a bridge 300 meters long?

### Answer:

### Explanation:

Total distance = length of train + length of bridge = 200 + 300 = 500 meters. Speed = 40 km/hr = 40 × 1000/3600 m/s. Time = Distance/Speed = 500/(40 × 1000/3600) = 45 seconds.

## 31. In a factory, 5 workers can make 5 widgets in 5 days. How many widgets can 10 workers make in 10 days?

### Answer:

### Explanation:

Each worker makes one widget in one day. So in 10 days, one worker will make 10 widgets. Therefore, 10 workers will make 10 × 10 = 100 widgets.

## 32. A shopkeeper sells an item at a 20% discount, and still makes a 25% profit. What is the ratio of the cost price to the marked price?

### Answer:

### Explanation:

Let the cost price be 4 units and the marked price be 5 units. After a 20% discount, selling price = 5 × (1 – 20/100) = 4 units, which is a 25% profit over the cost price.

## 33. A man's salary is increased by 15%. If his new salary is $575, what was his original salary?

### Answer:

### Explanation:

Let the original salary be X. X + 15% of X = $575. Solving for X gives $500.

## 34. If the ratio of boys to girls in a class is 4:3 and there are 28 students in total, how many boys are there?

### Answer:

### Explanation:

Let the number of boys be 4x and girls be 3x. 4x + 3x = 28. Solving for x gives x = 4. So, boys = 4x = 16.

## 35. A shopkeeper buys 15 apples for $10 and sells them at $1 each. What is his profit percentage?

### Answer:

### Explanation:

Total cost = $10. Total selling price = 15 × $1 = $15. Profit = $15 – $10 = $5. Profit percentage = ($5/$10) × 100 = 50%.

## 36. A rectangular garden 20 m long and 10 m wide is to be surrounded by a pathway of uniform width. If the area of the pathway is 112 sq m, what is the width of the pathway?

### Answer:

### Explanation:

Let the width of the pathway be x meters. Total area = (20 + 2x)(10 + 2x). Area of pathway = Total area – area of garden = 112. Solving gives x = 2 m.

## 37. A car consumes 8 liters of fuel for traveling 100 km. How much fuel is needed for a 350 km journey?

### Answer:

### Explanation:

Fuel consumption = 8 liters per 100 km. For 350 km, fuel needed = (8/100) × 350 = 28 liters.

## 38. If the price of a book is first decreased by 25% and then increased by 25%, what is the net change in the price?

### Answer:

### Explanation:

Let original price be 100. After decrease, price = 75. After increase, price = 75 × 1.25 = 93.75. Net change = 6.25% decrease.

## 39. A clock gains 10 minutes every hour. If it is set right at noon, what will be the time shown at 6 PM on the same day?

### Answer:

### Explanation:

In 6 hours, the clock gains 10 × 6 = 60 minutes = 1 hour. So, it will show 7:00 PM instead of 6:00 PM.

## 40. A rectangular field is 3 times as long as it is wide. If the perimeter is 400 meters, what is the field's area?

### Answer:

### Explanation:

Let width = x. Length = 3x. Perimeter = 2(x + 3x) = 400. Solving gives x = 50, so length = 150 m. Area = 50 × 150 = 7500 sq m.

## 41. If a train travels 300 km in 5 hours, how long will it take to travel 450 km at the same speed?

### Answer:

### Explanation:

Speed = 300/5 = 60 km/hr. Time = Distance/Speed = 450/60 = 7.5 hours.

## 42. A shopkeeper sold an item at a profit of 10%. If he sold it for $110, what was the cost price?

### Answer:

### Explanation:

Let the cost price be X. Selling price = X + 10% of X = 1.1X = $110. Solving for X gives $100.

## 43. In a 60-question test, 5 points are awarded for each correct answer and 2 points are deducted for each incorrect answer. If a student scores 220 points, how many questions did they answer correctly?

### Answer:

### Explanation:

Let the number of correct answers be x. Points from correct answers = 5x. Points lost from incorrect answers = 2(60 – x). Total points = 5x – 2(60 – x) = 220. Solving gives x = 48.

## 44. A man's salary is increased by 20% and then decreased by 20%. What is the net change in his salary?

### Answer:

### Explanation:

Let original salary be 100. After increase, salary = 120. After decrease, salary = 120 × 0.8 = 96. Net change = 4% decrease.

## 45. If a bicycle travels at a speed of 15 km/hr, how far can it travel in 30 minutes?

### Answer:

### Explanation:

Distance = Speed × Time = 15 km/hr × 0.5 hr = 7.5 km.

## 46. A tank can be filled by a pipe in 5 hours. After half of the tank is filled, three more similar pipes are opened. How long will it take to fill the tank completely?

### Answer:

### Explanation:

Time taken by one pipe to fill half the tank = 2.5 hours. With four pipes, the time taken to fill the remaining half = 2.5 hours / 4 = 0.625 hours. Total time = 2.5 + 0.625 = 3.125 hours ≈ 1.25 hours.

## 47. A rectangle's length is increased by 20% and width decreased by 20%. What is the percentage change in area?

### Answer:

### Explanation:

Let original length be l and width be w. New area = 1.2l × 0.8w = 0.96lw. Percentage change = ((0.96lw – lw)/lw) × 100 = -4%.

## 48. A group of friends shared a bill of $150. If each person paid $25, how many people were there in the group?

### Answer:

### Explanation:

Number of people = Total bill / Amount paid by each = $150 / $25 = 6.

## 49. If a car covers a distance of 200 km in 2 hours 30 minutes, what is its average speed in km/hr?

### Answer:

### Explanation:

Time = 2.5 hours. Average speed = Distance/Time = 200/2.5 = 80 km/hr.

## 50. A shopkeeper gives a 10% discount on all items. If an item's marked price is $200, what is the selling price?

### Answer:

### Explanation:

Discount = 10% of $200 = $20. Selling price = Marked price – Discount = $200 – $20 = $180.